Google ve Youtube 1 Nisan şakası

Google ve Youtube 1 Nisan şakası

Dünyanın en büyük video sitesi YouTube 1 Nisan için hazırladığı özel videoda sekiz yılın ardından hizmetlerini kapatacağını belirterek takipçilerine kısa da olsa bir panik yaşattı. Google ise “Google Burun” hizmetini tanıttı.

 

Dünyanın en büyük video izleme ve paylaşım sitesi YouTube, ABD’nin Zaytung sitesi olarak kabul edilebilecek The Onion ile işbirliği yaparak 1 Nisan’da sekiz yılın ardından siteyi kapatma kararı aldıkları mesajı veren bir video paylaştı.

31 Mart gece yarısında YouTube’un İletişim Müdürü Tom Liston’ın yer aldığı video yayına girdi. Videoda Liston, “Bu gece yarısı, YouTube.com artık daha fazla video kabul etmeyecek. Başarılarla geçen sekiz yılın ardından, elimizdeki videolar arasında en iyisini seçmenin vakti geldi. Artık sona çok yakınız” dedi.

YouTube ünlüleri Antoine Dodson, David After Dentist ve Charlie Bit My Finger videolarının yıldızları aslında gerçek olmayan videolarda yer alarak kullanıcıların korkularını tetikledi.

YouTube’dan yapılan açıklamada sitedeki her bir videonun uzmanlar tarafından inceleneceği, bunun da yaklaşık 10 yıl kadar bir süreyi kapsayabileceği, sitenin en iyi videosunun 2023’te açıklanacağı ve sitenin yeniden o yıl kullanıma açılacağı da belirtildi.

Şakanın gerçeklilik payını artırmak için siteye listeler ve canlı oylama akışı da yerleştirildi.

YouTube ve Google’da 1 Nisan’da şaka videoları yayınlamak neredeyse şirket geleneği haline gelmiş durumda. Örneğin YouTube, 2011’de sitenin sistemdeki tüm  videoları DVD haline getireceği belirtilmişti. Elbette böyle bir şey olmadı.

GOOGLE’DAN ‘GOOGLE BURUN’

Google ise her 1 Nisan’da olduğu gibi bu yıl da gerçek olmayan sıradışı bir özelliği hizmete sundu: Google Burun (Google Nose).

15 milyondan fazla kokuyu içerdiği iddia edilen Google koku veritabanında dilediği kokuyu aratan kullanıcılara, arattıkları cisimleri koklama imkanı tanındığı da yazıldı.

Google’ın burun uygulaması da Youtube’un kapanacağı haberleri gibi 1 Nisan’a yönelik bir şaka.

 

‘YOUTUBE KAPANIYOR’ DUYURUSU

 

 

‘GOOGLE BURUN’ 

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.