Bu şirketler 3 ay içinde internet sitelerini kurmak zorunda

Bu şirketler 3 ay içinde internet sitelerini kurmak zorunda

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Bağımsız denetime tabi şirketleri internet sitesi açmaları konusunda uyardı. Bakan Yazıcı, bağımsız denetime tabi şirketlerin, ticaret siciline tescil edildiği tarihten itibaren 3 ay içinde internet sitesi açmaları gerektiğini belirtti.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu (TTK) ile ticaret hayata ilişkin yeniliklere imza attıklarını ve köklü dönüşümler gerçekleştirdiklerini ifade etti. Bu kapsamda bazı yükümlülükler de getirildiğini dile getiren Yazıcı, bunlardan birinin de bağımsız denetime tabi sermaye şirketlerinde internet sitesi zorunluluğu olduğuna dikkati çekti. Bakan Yazıcı, bu kapsamda, kanunun ilgili maddesi uyarınca açılacak internet sitelerinde ilan edilecek ve erişime açık tutulacak asgari içeriğe ilişkin usul ve esasların Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yönetmelik ile düzenlendiğini hatırlattı.

Yazıcı, yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten sonra kurulan bağımsız denetime tabi şirketlerin, ticaret siciline tescil edildiği tarihten itibaren 3 ay içinde internet sitesi açmaları gerektiğini belirtti. Bu sitenin belirli bir bölümünün şirketçe kanunen yapılması gereken ilanların yayımlanması için özgülemeleri gerektiğini kaydeden Yazcı, “Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten sonra herhangi bir tarihte bağımsız denetim kapsamına giren sermaye şirketlerinin ise kapsama girdikleri tarihten itibaren 3 ay içinde internet sitesi açmaları ve yine bu sitenin de belirli bölümünü şirketçe kanunen yapılması gereken ilanların yayımlanması için özgülemeleri gerekmektedir” diye konuştu.

Bağımsız denetime tabi olan şirketlerin daha önceden kurulanlarının ise 1 Temmuz’dan itibaren 3 ay içinde internet sitesi açmaları gerektiğini kaydeden Yazıcı, “İnternet sitesi var olan şirketler, aynı süre içerisinde sitelerinin belirli bir bölümünü şirketçe kanunen yapılması gereken ilanların yayımlanmasına özgülemeleri gerekmektedir. Gayretimiz Türkiye’yi ticaretin en güvenilir ve en kolay gerçekleştirildiği ülke yapmak. Çalışmalarımız bu eksende” değerlendirmesinde bulundu.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.