Yeni Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği

Yeni Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği

TBMM’de kabul edilen ve Resmi Gazete’de yayınlanan “Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı” ile e-ticaret kullanan firmalar ve müşterileri ilgilendiren değişiklikler yapılmıştır. Bu kapsamda Mesafeli Satışlar Yönetmeliği‘nin içeriği Tüketici Haklarını Koruma Kanunu’na uygun olarak yenilendi. 

Yönetmelik; e-ticaret sitesinden satış için gerekli olan iki tarafın iletişim bilgileri, satışa konu mal ve hizmet ile ilgili detaylar, iade ve cayma prosedürleriyle ilgili detayları içeren mesafeli sözleşmelere ilişkin uygulama usul ve esaslarını düzenleyerek firmalara tüketiciyi koruyan yükümlülük getirmektedir.

Bu yükümlülüklerden ilki; firmalar satış yaptıkları sitede müşteriyi, yönetmelikte belirtilen tüm bilgileri ön bilgilendirme formunda sağlamak zorunda olacak. Eğer firma bu bilgilendirmeyi uygun şekilde(12 punto, açık ve anlaşılır bir dilde) yapmazsa; e-ticaret üzerinden alışveriş yapan tüketici siparişiyle bağlı olmayacaktır.

Mesafeli Satışlar Yönetmeliği; tüketicilerin sahip olduğu cayma hakkını 14 güne çıkarması yapılan diğer bir iyileştirmedir. Hakkın kullanılma şartlarında da yeni değişiklikler getirilmiştir. Örneğin; cayma hakkını kullanmak isteyen müşteri yönetmelikte belirlenen veya alışveriş yaptığı sitede bulunacak olan “formu” doldurması gerekmektedir. Formu doldurup firmaya gönderdikten sonraki 10 gün içerisinde aldığı ürünü iade etmesi gerekiyor. Satıcının “stoğunda ürünün olmaması durumu dışında, ürünün yeniden teslimi mümkün değilse; bu durum 3 gün içerisinde tüketiciye bildirilir ve 14 gün içerisinde parası iade etmesi zorunludur.

Yapılan değişiklikler sadece online satış yapan siteleri değil, telefon satışı gerçekleştiren firmaları da kapsıyor. Telefonla satışlarda herhangi bir ek ücret uygulanması tamamen yasaklanırken, satıcı iletişim bilgileri ve satış bilgilerinin detaylarını telefonla sağlaması zorunlu hale geliyor. Web siteleri için geçerli olan, satış kayıtlarının üç yıl süreyle tutulması kaydı da, artık diğer mesafeli satış aracılarını da kapsıyor.

27 Kasım tarihinde yayınlanan Mesafeli Satış Yönetmeliği 3 ay sonra yürülüğe girecektir. Yönetmeliğin tam içeriğine buradan ulaşabilirsiniz.