Motorola’dan Digital Dövme

Motorola, Vivalnk adlı firmayla yaptığı işbirliği neticesinde,vücudunuzda istediğiniz bir noktaya yerleştirebileceğiniz geçici dijital dövme ile akıllı telefonunuzun telefon kilidini açmak mümkün olabilecek.Fakat bazı kullanıcılar bu dijital dövme konusuna pek de sıcak bakmamış ve bu teknolojinin insanı robotize olmasını anımsattığı görüşüyle Motorola’yı eleştirmiştir.

dijital-dovmeVivalnk adlı teknoloji basitçe şöyle çalışıyor: NFC özellikli akıllı telefon, vücuda yapıştırılan bu geçiçi dövmenin üstündeki ultra ince NFC devreyi fark ediyor.  Telefona yapılan tanımla, bu NFC içeren dijital dövmeye yakınlaştırıldığı  anda telefon kilidi açılıyor.

Şimdilik sadece Motorola X modelinde çalışan dijital dövmeler, yakın gelecekte NFC özelliği bulunan diğer Android telefonlar için de kullanılmaya başlanabilir. Bahsini ettiğimiz dijital dövmelerin geçici olduğunu söylemiştik. Yani ömürleri bittiğinde, bu dijital dövmeler çıkartılıp atılabiliyor. Moto X modeli için özel olarak satılan geçiçici dijital dövmelerin 10 adetlik paketi, 10 dolarlık fiyat etiketi ile satılıyor.