Game Boy 25 Yaşında

Game Boy 25 Yaşında

Game Boy, bir dönem elimizden düşmeyen oyuncağımız 25 yıl önce, 21 Nisan 1989′da doğdu. Belki ilk değildi ama benzerleri arasında en iyisiydi ve Game Boy, oyun endüstrisinde kesinlikle bir devrim yaptı.

Düşük fiyatı ve popüler yazılımıyla dünya çapında 188 milyon satış adedine ulaşması, tarihte mobil oyunların da önünü açan en güçlü faktörlerden biri oldu. Yani bugün oyun konsolları ya da akıllı telefonlardan oynadığımız oyunların gelişmesine zemin hazırladı.

Game Boy, rakibi Atari Lynx’e göre oldukça sönük bir görünüme sahipti, zayıf bir CPU’su vardı, 2.5 inçlik ekranı ancak gri tonlarını gösterebiliyordu. Nintendo’nun Ar-Ge birimi, Game Boy’u ucuz ve farklı amaçlar için üretilmiş parçaları  değişik şekillerde bir araya getirerek geliştirmişlerdi. 30 saatlik oyun oynama süresi vaadiyle gelen Game Boy, iki adet AA piliyle çalışıyordu.

 

Aslında bilgisayar için 1984 yılında geliştirilen Tetris oyunun bir kült haline gelmesini de Game Boy sağladı desek yeridir. Hatta Game Boy ve Tetris bugün bir nesil için eşanlamlıdır.

Nintendo’nun, 25’inci yıl için bir hazırlığı olamasa da 20′inci yaş gününde IGN tarafından hazırlanan 6 dakikalık Game Boy Tarihi belgeselini izleyebilirsiniz: