Dünya Günü Nasıl Kutlanıyor?

Dünya Günü Nasıl Kutlanıyor?

Bugün 22 Nisan Dünya Günü (Earth Day) yani doğal yaşamı ve güzelliklerini hatırlama ve paylaşma günü.

Earth Day’i ilk kutlayanlardan biri olan Apple gibi çok sayıda şirket, kurum veya birey yaratıcı internet üzerinden herkesi bu günü kutlamaya davet ediyor..

Google

Google, Dünya Günü’nü Time dergisi işbirliğiyle hazırlanan My Beautiful Earth projesiyle kutluyor. Proje için özel tasarlanan sayfada #MyBeautfiulEarth hashtag’iyle paylaşılan fotoğraflar sergileniyor.

Screen-Shot-2014-04-22-at-11.04.59-640x242Screen-Shot-2014-04-22-at-09.52.38-640x363

Google + kullanıcıları kendi hesaplarından bu hashtag’le yakaladıkları kareleri yükleyebiliyorlar. Bununla birlikte şirket, Google.com ana sayfasında Dünya Günü dooddle’ları görülebiliyor. Sinek kuşuyla açılan sayfa siz tıkladıkça değişiyor ve şimdiye kadar bugün için hazırlanan doodle’ları görebiliyorsunuz.

Global Soundscape Project 

soundscape-anaEarth Day’i hatırlamak için en ilginç projelerden biri. Kitle kaynaklı Global Soundscape Project dünyanın sesini kaydetmeyi amaçlıyor. Bunun için dünyanın heryerinden insanları Dünya Günü’nde Soundscape Recorder uygulamasını indirip, çevrelerindeki sesleri kaydetmeye ve paylaşmaya çağırıyor. Purdue University’den biyoçeşitlilik üzerine araştırmalar yapan Bryan Pijanowski’nin projesine katılmak isterseniz, Soundscape Recorder uygulamasının Android versiyonunu buradan, iOS versiyonunu buradan indirebilirsiniz.

 

 

 

 

NASA

Screen-Shot-2014-04-22-at-10.16.57-225x148NASA’nın Earth Day için özel bir etkinliği var. NASA, gezegende yaşayan herkesi #GlobalSelfie hashtag’iyle bir selfie paylaşmaya davet ediyor. Selfie’ler NASA’nın Facebook’taki etkinlik sayfasındanGoogle + veya Flickr hesabından paylaşılabiliyor. Etkinliğe katılmak isteyenler için NASA gezegendeki konumlarını yazabilecekleri etiketler de hazırlamış. Türkçe versiyonu da bulunan etiketi etkinlik sayfasından indirip NASA’ya selfie’nizi göndermek isterseniz kullanabilirsiniz.