DuckDuckGo, Yeni Tasarımıyla Geliyor

DuckDuckGo, Yeni Tasarımıyla Geliyor

Google, arama motoru konusunda lider konumundan yararlanarak kullanıcılarının tüm özel verilerini kayıt altına alarak, her hareketlerini takip ediyor olması dünyada büyük tepkiye neden oluyor. Google üzerinde bir otomobil markasını arattıktan birkaç saniye sonra sosyal medyada karşınıza o otomobil markasının reklamları çıkabiliyor, Google üzerinde bir arama yaptığınızda, kısa süre sonra gezdiğiniz bütün web sayfalarında o aramanızla ilintili reklamlar görünmeye başlıyor. Google, Web’de attığınız her adımda sizi dikkatle izliyor ve kayıtlarınızı tutuyor.

DuckDuckGo arama motoru ise, kullanıcılarını takip etmeyeceği sözü ile uzunca bir zamandır farklılaşmaya çalışıyordu. Özellikle ABD’de yaşanan NSA skandalı sonrasında giderek daha fazla kullanıcıyı kendine çeken DuckDuckGo, çektiği bu ilgiyi kaybetmemek için modernleştirilmiş bir arayüzün hazırlıklarını yapıyor.

DuckDuckGo‘da, Google veya Bing’te bulamayacağımız hiçbir şey yok ancak DuckDuckGo, kullanıcılarını takip etmeyeceği sözünü veriyor ve kullanıcılarının arama ve gezinti bilgilerini, üçüncü parti şirketlere vermiyor; reklam amacıyla kullanmıyor.