Android Telefonunuz Wi-fi Geçmişinizi Sızdırıyor Olabilir

Android Telefonunuz Wi-fi Geçmişinizi Sızdırıyor Olabilir

Üç yıldan daha kısa bir süre içinde piyasaya çıkan bir Android telefonu kullananlar, bağlandıkları tüm kablosuz ağların adını yayınlıyor olabilirler. Electronic Frontier Foundation (EFF) tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırma, Tercih Edilen Ağ Boşaltması (PNO) olarak adlandırılan bir özelliğin varlığını ortaya çıkardı. Android’in Honeycomb sürümüyle birlikte kullanıma giren bu özellik, genellikle cihaz uyku modundayken bir yandan yeni kablosuz ağlar arıyor, diğer yandan ise daha önce bağlanılan ağların bir kısmını dışarı atıyor, yani isimlerini yayınlıyor. Eğer kablosuz ağlar listesinde ”Arena” veya ”Modem, Ev” gibi isimler varsa, kişinin hareketlerini ve faaliyetlerini takip etmek de mümkün olabiliyor.

Söz konusu sızıntıyı durdurmak için gelişmiş Wi-Fi ayarları bölümüne gidip ”Uyku halindeyken Wi-Fi’ı açık tut” seçeneği inaktif hâle getirildiği zaman cihaz PNO’yu kullanmayı bırakıyor. Ancak bu durumun veri ve güç tüketimini artırdığını da unutmamak gerekiyor. EFF Google’dan veri szıntısını işletim sistemi genelinde durdurmasını talep etse de, bu talebin gerçekleşmesi pek olası gözükmüyor. Şirketten EFF’ye yapılan açıklamada, bu davranışta gerçekleştirilecek bir değişikliğin kullanıcıların gizli bağlantı noktalarına erişiminde sıkıntılara yol açabileceği belirtilirken, gelecek sürümler için uygun değişikliklerin araştırıldığı ifade edildi.

Söz konusu açığın bazı iOS 5 cihazlarının durumdan etkilendiği bildirildi. OS X ve Windows 7 işletim sistemli bilgisayarların da söz konusu açıktan etkilenme riski taşıdğı, ancak benzer bir uyku modu protokolü olmadığı için veri sızıntısının çok daha sınırlı olacağı belirtildi.