Windows Xp Kurulu Pc’niz İle Yapabilecekleriniz

Windows Xp Kurulu Pc’niz İle Yapabilecekleriniz

Microsoft’un Windows Xp’ye olan desteğini 8 Nisan’da sona erdireceğini duyurmuştu. Bu karar Xp yüklü bilgisayarlarınızı kullanamayacağınız anlamına gelmemektedir. Sadece güvenlik riskleriniz daha yüksek olacak.

Zaman içerisinde diğer yazılım firmaları da Windows XP’ye  uyumlu programları için sundukları desteği sonlandıracaklar. Peki Windows XP’li eski PC’niz için ne yapabilirsiniz, önünüzde hangi seçenekler var?

1. Windows 7 veya 8’e yükseltin

Eski PC’nizi çeşitli nedenlerle bırakmanız mümkün değilse, onu daha yeni bir Windows’a yükseltebilirsiniz. 1GHz veya daha hızlı işlemciye, 1GB RAM‘e, 20GB sabit disk alanına ve DirectX 9 destekli ekran kartına sahipseniz, yeni bir Windows’la çalışabilirsiniz. Yeni Windows, XP kadar hızlı çalışmayacak olsa da kabul edilebilir bir performans elde edeceksiniz.

Detaylı bir uyumluluk raporu için Windows 7 Upgrade Advisor veya Windows 8.1 Upgrade Assistant araçlarından faydalanın.

2. Değiştirin

700 TL’nin altında Windows 8 yüklü bir masaüstü PC satın alabilirsiniz. Eski PC’nizin ömrünün sonuna geldiğini düşünüyorsanız, onu dikkatle ve sorumluluk alarak elden çıkarmaya dikkat edin.

3. Linux’a geçin

XP’nin yerine geçecek, hızlı çalışacak modern bir işletim sistemi arıyorsanız, Linux dağıtımı olarak Ubuntu‘yu seçebilirsiniz.

4. Kişisel bulut

Eski PC’nizi değerlendirmenin bir başka yolu, bir tür sunucuya dönüştürmekten geçiyor. Eski PC’niz bir laptop ise onu dosyalarınızı yedekleyebileceğiniz bir sunucuya dönüştürebilirsiniz.

 

5. Medya sunucusu oluşturun

Eski PC’nizi bir merkezi bir video, fotoğraf ve müzik deposu olarak da kullanabilirsiniz. Bu bilgisayara yerel ağ ve internet üzerinden erişerek içeriklerinizi farklı cihazlarda yürütebilirsiniz.

6. Güvenlik merkezine dönüştürün

Geniş bir sabit diskiniz varsa ve bir kablosuz güvenlik kamerası için harcamaya yapmayı göze alıyorsanız, eski PC’nizi özel bir CCTV sistemine dönüştürebilirsiniz.

 

7. Bulut tabanlı işletim sistemi yükleyin

Bugünlerde günlük işlerinizi görecek birçok yazılımın web tabanlı sürümünü bulmanız mümkün. O halde eski PC’niziJoli OS‘u kullanarak bulut tabanlı bir terminale dönüştürebilirsiniz.

 

8. Web sitesi barındırın

Eski PC’nizi sürekli açık tutmak sizin için sorun değilse, onu bir web sunucusuna dönüştürebilir, evinizin internet bağlantısı üzerinden hizmet sunabilirsiniz. Turnkey Linux bu konuda size yardımcı olabilir, ancak hızlı, kısıtlamasız bir bağlantıya ihtiyaç duyacağınızı unutmayın.

 

9. Oyun sunucusu

Ağ üzerinden oynamayı seviyorsanız, PC’nizi özel bir oyun sunucusuna dönüştürerek ana PC’nizin yükünü azaltabilirsiniz. Oyun sunucusu, çok yüksek grafik performansına ve RAM’e ihtiyaç duymayacaktır, ancak çok sayıda oyuncu için hızlı bir işlemci yardımcı olabilir.