Twitch’i Amazon satın alıyor!

Twitch’i Amazon satın alıyor!

Son dönemin en dikkat çekici satın alma duyurusu geldi. Amazon, ünlü video streaming platformu (çevrimiçi video akış servisi) Twitch’i satın aldığını ve işlemlerin başladığını resmen duyurdu. Geçtiğimiz aylarda adı sıklıkla Google ile anılan Twitch, ne var ki Google’ın değil, Amazon’un oldu. Amazon, bu satın alma için yaklaşık olarak 970 milyon dolar para ödeyecek.

Twitch, 2011 yılında kurulmuştu. Henüz yeni bir firma ve çok kısa sürede büyük bir yükseliş gösterdiği ortada. Özellikle konsollardan yapılan yayınlar da dahil olmak üzere milyonlarca oyuncu, oynadığı oyunları ve dahasını Twitch üzerinden canlı olarak yayınlıyor ve bu yayınları da yine dünya çapında milyonlarca kişi takip ediyor.

Amazon’un kurucu ve CEO’su olan Jeff Bezosoyun yayınlarının ve izlemenin artık bir global fenomen halini aldığını, Twitch’in de bu sayede on milyonlarca insanı bir araya getirdiğini belirterek her ay milyarlarca dakikalık oyun akışının izlenildiğine dikkat çekti. Rekorlar kıran oyun yayınları ve E3 gibi önemli oyun organizasyonlarının Twitch yayınları, yine milyonları ekranlara kitleyebiliyor. En önemlisi de tüm bu büyük ilginin kaynağı olan Twitch’in yalnızca 3 yıllık bir platform olması.

Her iki taraf da bu anlaşmadan dolayı memnun olduklarını, birlikte daha hızlı ve müşteriye odaklı olarak hareket edeceklerini bildiriyor. Anlaşma işlemlerinin 2014 yılı sonu itibarıyla bitirilmesi planlanıyor.