Tarayıcı Eklentilerinde ki Tehlike

Tarayıcı Eklentilerinde ki Tehlike

Microsoft, 2013 yılının son çeyreğine ait, zararlılar hakkındaki raporların endişe verici olduğunu vurguladı. Windows tabanlı bilgisayarlara yönelik virüs saldırılarının bir senede üç kat arttığının tespit edildiğinin altını çizen Microsoft, bu konuda en önemli açığın internet tarayıcılarındaki eklentilerden kaynaklandığını da vurguladı.

Microsoft’un Security Intelligence Report çalışmasına göre Microsoft’un güvenlik araçlarını kullanan 800 milyon bilgisayardan gelen veriler tarandı ve ortaya çıkan sonuçlar tam anlamıyla alarm veriyor.

2013’ün üçüncü çeyreğinde, her 1.000 Windows bilgisayarın 5.8’ine virüs bulaşmıştı. Senenin son çeyreğinde ise bu rakam üç kat artarak her 1.000 bilgisayarda 17’ye yükseldi.

Ayrıca Rotbrow isimli bir zararlı yazılımın da her 1.000 bilgisayarın 59’una bulaşmış olduğunu tespit eden Microsoft, bazı Antivirüs yazılımlarının Rotbrow’u zararlı yazılım kategorisine almaması nedeniyle virüs bulaşmış bilgisayar oranlarının düşük göründüğünün altını çizdi.

Ancak Rotbrow, zararlı tarayıcı eklentileri download etmek için kullanıldığından Microsoft tarafından karantinaya alındı. Microsoft diğer güvenlik şirketlerini de Rotborw hakkında uyararak önlem almalarını istiyor.