Laptop Adaptörlerinde Yeni Devir

Laptop Adaptörlerinde Yeni Devir

MIT’li öğrencilerin ve akademisyenlerin çalıştığı bir şirket olan FINsix, standart laptop adaptörlerini yüzde 50 oranında küçültmeyi ve  bilgisayarın bataryasına 1.000 kat daha hızlı elektrik iletebilmesini sağladılar.

Phys.org’un raporuna göre, Dart adı verilen prototip adaptör, aynı zamanda enerjiyi bataryaya daha sık ve küçük yığınlar halinde göndererek enerji verimliliği de sağlıyor. Artan frekans, daha az enerjinin kondansatör ve indüktörde tutulması anlamına geliyor. Şirketin ortak kurucularından olan Anthony Sagneri, “Eğer frekans sıklığını arttırabilirseniz kondansatörlerde ve indüktörlerde tutulan enerji miktarını azaltabilirsiniz, bu da sizin daha küçük bir adaptör üretmenize olanak sağlıyor” diyor.

Dart, 65 watt’lık adaptörler sınıfında yer alıyor. Dart piyasada bulunan çoğu bilgisayarla uyumlu olmasının yanında, kablosunun üstünde USB girişi bulunmaktadır. Bu giriş sayesinde laptopunuzu şarj ederken, biryandan da telefon, tablet veya diğer elektronik cihazlarınızıda aynı adaptör üzerinden şarj edebilme imkanı sunuyor.FINsix, ilk etapta 4.500 adet Dart’ı Kickstarter’da destek verenlere önümüzdeki kasım ayında teslim etmeyi planlıyor.

Mavi, mor, gri, turuncu ve siyah renkte üretilmesi planlanan Dart bilgisayar üreticileri tarafından kabul görürse günlük hayatta karşımıza daha fazla çıkacak..