İtalya Sokakları Evinize Geliyor

İtalya Sokakları Evinize Geliyor

marcopolo_uygulama_smlSon yıllarda özellikle granit kaplama gibi dekoratif işlemlerin uygulanamadığı mekanlarda tercih edilmeye başlanan bir teknoloji olan İtalyan Boya‘nın içeriği ve uygulamasıyla ilgili merak ettiklerinize değineceğiz.

İtalyan Boyaya aslında her yüzeye uygulanabilen, yüksek dirençli, %100 doğal minerallerden oluşurken yıkanabilir ve nefes alabilir, antialerjik, anti bakteriyel içerikli dekoratif bir yüzey kaplama malzemesi diyebiliriz. Çünkü bildiğimiz anlamdaki boyalar gibi inceltilip basit rulolar ile uygulama yapılmaz. Adı ise boya teknolojisinin İtalya’da bulunduğu için gelmektedir.

Marmo Antico, Velature, Marco Polo, Stucco Veneziano, Marmorino Classico, Grasello d Calce gibi sayısız tonda italyan boya desenleri mevcuttur.Her bir çeşidinde farklı bir desen uygulanmaktadır .Venedik ve Roma’da birçok tarihi binada  italyan boya uygulamaları kullanılmış ve halen kullanılmaktadır.

Yüzeyi kir ve toz tutmuyor. Silindiğinde hiçbir şekilde çıkmıyor. Daha zengin ve gösterişli bir hava veriyor. Bulunduğu mekanı daha geniş ve ferah gösteriyor. Antiallerjik ve antibakteriyel özelliklere sahip olmalarıda hastanelerin ve gıda üreticilerinin tercih ettiği etkenler oluyor. Özellikle sağlık ve mekanların temizliği açısından İtalyan boyalarının avantajları saymakla bitmiyor.

Her desenin ayrı kullanım alanları mevcut. Bir büronun kullanacağı italyan boyası darbelere karşı daha dayanıklı olmalıdır ve buna has özellikte olan tercih edilir. Halı ve kilim satışı yapan bir mağaza antik desenli italyan boyası kullanır. Hijyen arayan bir kuruluş mermer desenli olanı seçebilir. Bar gibi loş ortamlara sahip olan mekanlar üç boyutlu çöl efekti verebilen boyalar kullanırlar.

Desenli boyalar diye de adlandırdığımız italyan boyalarını uygularken özel uygulama aparatları kullanılmakta. Bu aparatlarıda kullanmak bir yetkinlik istiyor. Duvara uygulanırken birden fazla işlemden geçiriliyor. Bu yüzden italyan boya uygulamanızı tecrübe sahibi kişiler tarafından yaptırmanızı önermekteyiz.