.istanbul Uzantılı Alan Adları Alınabilecek

.istanbul Uzantılı Alan Adları Alınabilecek

istanbul-uzantisiİstanbul, .istanbul  ve .ist uzantılı alan adı talebini ICANN‘e 2012 yılında iletmişti. O dönem Wired’ın haberinde bile örnek şehir olan İstanbul’un bu talebine cevap geldi ve süreçte imza aşamasına gelindi. ICANN başvuru değerlendirmelerinde, teknik, operasyonel ve finansal gerekliliklerin tümünü sağlayan İstanbul’un, kendine ait alan adı uzantıları test sürecinden sonra hayata geçecek. .istanbul ve .ist uzantılı web sitelerini yakın zamanda görmeye başlayacağız.

The Local’ın haberine göre, Salı günü açılacak olan .berlin alan adı uzantısına şimdiden yoğun bir ilgi var, .berlin alan adı uzantısını isteyen websitelerinin sayısı 55,000′e ulaşmış.

.berlin uzantılı bir alan adı satın almanın maliyeti 50 ve 100 dolar arasında. Satışların sadece ilk yılda 700 bin dolar gelir yaratması bekleniyor. Gelirlerin bir kısmı da tabi Berlin’e gidecek. .istanbul uzantılı adreslerin fiyatları henüz belli değil ancak benzer şekilde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu adreslerden ek gelir yaratması bekleniyor.