Google Play, Türkiye’yi uygulama satışı yapılabilen ülkeler listesine ekledi

Google Play, Türkiye’yi uygulama satışı yapılabilen ülkeler listesine ekledi

Türkiye’deki Android geliştiriciler için Google Play’de uygulamalarını satmak uzunca bir süredir ancak dolaylı yollardan mümkündü. Zira Google Play’de Developer Console  pencerenizde uygulamanızı ekledikten sonra, satış yapmak istediğiniz ülkelerde Türkiye listelenmiyordu. Birçok geliştirici bu handikapı, listede bulunan yurtdışı hesaplara yönlendirerek çözüyordu.

Google, biraz geç de olsa  bu soruna bir çözüm geliştirdi. Şirket bugün Google Play servisinde uygulama satışı yapılabilen ülkeler listesine Türkiye’nin de eklendiğini duyurdu. Türkiye’nin Google Play’e bu şekilde kabulü, Android uygulama geliştiricilerin uygulamalarını mağazanın bulunduğu 130′dan fazla ülkede satabilmeleri açısından oldukça önemli bir gelişme.

 

Google Play üzerinden uygulama satmak isteyen geliştiricilerin Develope Console’dan giriş yaparak, Google Wallet hesaplarını kullanmaları gerekiyor. Yeni geliştirme ile ücretsiz uygulama içi satışları da kapsıyor. Yani ücretsiz uygulama yükleyen geliştiriciler de uygulama içi satın alma ya da üyelik yoluyla para kazanabilecek.

Türkiye’yle birlikte yeniliğin geçerli olduğu diğer ülkelerse Yunanistan, Lüksemburg, Romanya, Suudi Arabistan, Slovakya ve Ukrayna. Genişleme sonucunda Wallet Merrchant yani Google’ın ücretli uygulama yayınlamasına izin verdiği ülke sayısı 45′e çıktı.